Uşak'ta Altın Rezervi Bulundu

Kanadalı Eldorado'ya ait Uşak Kışladağ madeninde çok büyük bir altın rezervi bulundu.

Siyanürlü altın çıkarıldığı için sivil toplum kuruluşlarının yıllardır hedefi haline gelen Kanadalı Eldorado'nun kontrolündeki Uşak Kışladağ madeninde dev bir altın rezervi bulundu.

Eldorado, değeri 19 milyar dolara yaklaşan dev rezerv için madeni iki kat büyütme kararı aldı.

Uşak’ın Kışladağ bölgesinde yer alan maden, hizmete girdiği 2006 yılından bu yana Türkiye’de çevreyle ilgili hemen hemen her sivil toplum kuruluşunun hedefinde. Hepsinin sebebi ise aynı; altın madeni gibi burada da siyanürle altın çıkarılması. Kışladağ’ın boyutu ise Bergama’dan 10 kat daha büyük olunca tartışması da bitmiyor. Daha önce Danıştay kararı ile kapatılan ancak çıkan izin sonrası faaliyetini sürdüren maden, şimdi daha da korkutucu bir hal alacak.

Madenin tamamına sahip olan Kanada merkezli Eldorado şirketinin internet sitesinden yaptığı duyuruda daha önce 5-6 milyon ons civarında tespit edilen altın rezervinin, yapılan yeni incelemeler ve bulunan yeni damarlarla 10.2 milyon ons olduğu belirtiliyor.

Altının şu anki ons fiyatlarıyla bu, tam 19 milyar dolarlık altının yer altında çıkarılmayı beklediği anlamına geliyor. Durum böyle olunca şirket, bu dev altın rezervini çıkarmak için 2014 yılına kadar 960 milyon dolarlık yatırım yapma kararı aldı. Bu nedenle madenin alanı genişletilerek kapasitesinin iki katına çıkarılması kararlaştırıldı. Böylece yılda 12.5 milyon ton kaya işlenip siyanür kullanılarak altın elde eden şirket, yeni planlama ile 25 milyon ton kayayı işlemeyi planlıyor. Bu da kullanılacak siyanür miktarının iki katına çıkarılması anlamına geliyor.

PEKİ SİNYANÜR NEDİR?
Siyanür, yer altından çıkarılan dev kaya parçalarının eritilip altının ortaya çıkarılmasında kullanılan çok zehirli bir kimyasal maddedir. Kayaların üzerine püskürtüldüğünde ortaya çıkan hidrojen siyanür havaya karışırken, kullanılmış siyanür de 1800 dönümlük alana kurulan 60 metre yükseklikteki 5 atık tepesinde biriktiriliyor.

Ancak Kışldağ’ın şu anki haline dahi büyük muhalefet gösteren ve yıllardır şirkete karşı hukuk mücadelesi yürüten Ege Çevre ve Kültür Platformu, Türkiye Mimar Mühendis Odaları Birliği, Çevre, Jeoloji, Metalurji ve Kimya Mühendisleri Odası gibi kurumların bu yeni projeye de tavır almasına kesin gözüyle bakılıyor.

ÇEVREYE KARŞI OLUŞAN TEHLİKE NE KADAR?
Maden ömrü bittiğinde geride 132 milyon tonu zehirli asit üreten, 242 milyon ton kimyasal atıkla 400 metre derinlik ve 1 kilometre çapında bir zehir göleti bırakacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder