Bankalar Altın Satışlarını Durdurdu

Yılbaşından bu yana yaklaşık olarak %22 artan altına yönelik yatırımlar arttığı için bazı bankalarda açtırılan altın hesaplarına, limitler dolduğu için alım yapılamadığı bildirildi.

Son dönemlerde yaşanan yükselişle birlikte gramı 90 TL'ye ulaşan altın, yatırımcıların birinci tercihi olmaya devam ediyor.

Birçok kişi, birikimlerini, önümüzdeki günlerde de artışını sürdürmesi beklenen altına yapıyor. Altına dönük bu yönelme, sadece kuyumcularda doğrudan satın alımıyla değil bankalar aracılığıyla da oluyor. Bankalarda altın hesapları açtıran vatandaşlar, tasarruflarını burada değerlendirmeye çalışıyor.

En güvenli liman olarak nitelendirilen altına yönelik yatırımlardaki hızlı artış, bazı bankalarda açtırılan altın hesaplarına, limitler dolduğu için alım yapılamıyor. İnternet bankacılığıyla hesabına altın almak isteyen yatırımcılar “Bankamızın limiti dolduğu için işlem yapamıyoruz. Daha sonra tekrar deneyiniz'' şeklinde uyarılarla karşılaşıyor.

Bankaların yetkilileri, gram altın limiti dolduğu için alım yapılamadığını belirterek, “Genellikle alım yapılıyor, satış olmuyor. Satış olduğunda alım yapılabilir” diyorlar.

Düğünlerin Gözdesi Gram Altın!
Bursa Kuyumcular Odası Başkanı Rıdvan Şen, küresel krizin etkisi ve özelikle Avrupa'da yaşanan ekonomik gelişmeler nedeniyle yatırım açısından dövize güven olmadığını belirtti.

Türkiye'deki ekonomiye ilişkin bazı açıklamaların da altına yönelişi artırdığını dile getiren Şen, sözlerine şöyle devam etti:

“Çeyrek altının yükselmesi nedeniyle düğünlerde hediyelik olarak gram altını gözde yaptı. Birçok kişi, çeyrek yerine gram altını tercih ediyor. Gram altın, geçen yılki çeyrek altın fiyatlarında satılıyor. Bunu da bulamayanlar, damat ve geline nakit para takıyor.”

Şen, altının yılbaşından bu yana %22 artış gösterdiğini belirterek, “Biraz parası birikimi olan altın alıyor. Bankaların limitlerinin dolmasını da buna bağlıyoruz” dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder