Moody's Yunanistan'ı Adeta Batırdı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, borç batağındaki Yunanistan'ın kredi notunu üç basamak birden düşürmesi Yunanistan'ı adeta bozguna uğrattı. Yunan ekonomisi dibe vurdu!

Moody's yetkililerince yapılan açıklamaya göre, Yunanistan'ın yerel ve yabancı para birimi cinsinden tahvil notunun “Caa1”den “Ca”ya üç basamak birden indirildiği belirtildi. Kredi notlarına ilişkin görünüm ise “gelişen” olarak belirlendi.

Moody's, AB'nin Yunanistan için yeni paketinin, özel sektör için “önemli ekonomik kayıplara” yol açacağını belirterek, borç değişimi tamamlandıktan sonra Moody's'in Yunan hükümeti tarafından ihraç edilen yeni ve mevcut tahvillerin kredi risk profilini yeniden değerlendireceği söylendi.

Yunanistan için hazırlanan yeni paket, euro bölgesi ülkelerinden ve IMF'den (Uluslararası Yardım Fonu) 109 milyar euro katkı öngörüyor. Finansal kuruluşlar ise tahvil değişimi ve geri alımlar yoluyla pakete 50 milyar euro katkıda bulunacak. Bankalar, ellerindeki Yunan kâğıtlarının değerini, tahvil değişimi ve geri alım programlarının parçası olarak gönüllü biçimde yüzde 21 oranında zarar yazacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder