ABD'nin Not Tehlikesi Hala Devam Ediyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Moody's ve Fitch, ABD'nin kredi notunu teyit etti. Ancak notun ileride düşürülme riski hala devam ediyor.

ABD'de temerrüt olasılığını bitiren anlaşmaya varılmasının ardından, kredi derecelendirme kuruluşları Moody's ve Fitch, bu ülkenin AAA olan kredi notunu teyit ettiler. Ancak notun ileride düşürülme tehlikesi hâlâ varlığını sürdürüyor.

Notun şimdilik değişmediğini ancak Amerikan yönetiminin, finansal durumu düzene sokmak ve AAA notunu muhafaza etmek istiyorsa, bütçe açıklarını kapatmak için daha fazla önlem alması gerektiği belirtildi.

Moody's AAA notuna olumsuz görünüm vererek gelecek 12-18 ay içinde bir not indiriminin olası olduğunu belirtmiş oldu. Fitch ise bu ay sonuna kadar Amerikan ekonomisi üzerinde daha derinlemesine bir inceleme yapacağını ve bunun sonunda görünümü olumsuz olarak belirlemesinin de ihtimal içinde olduğunu belirtti.

Yatırımcılar şimdi üçüncü önemli kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un tavrını bekliyorlar.

S&P, diğer iki kuruluştan daha sert bir tavır izlemiş ve Kongre'nin bütçe açıklarını önemli ölçüde düşürecek bir hazırlık yapmaması halinde Ekim ayı ortasına kadar ABD'nin kredi notunu düşürebileceğini açıklamıştı.

ABD'nin kredi notunun düşürülmesi ihtimalinin hâlâ geçerli olması Amerikan borsalarının dün kötü bir performans göstermesinin bir numaralı sebebi oldu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder