FED 2013'e Kadar Faizlerde Oynama Yapmayacak

ABD Merkez Bankası -kısa adıyla FED- gösterge faiz oranının muhtemelen gelecek iki yıl daha aynı seviyede kalacağını açıkladı.

Fed, yüzde 0 ve yüzde 0,25 aralığındaki gösterge faiz oranını büyük bir ihtimalle gelecek iki yıl boyunca bu seviyede tutacaklarını belirtti.

Fed Açık Piyasa Komitesinin yaptığı açıklamaya göre, FOMC'nin Haziran ayında toplandıktan bu yana elde ettiği verilerin ekonomideki büyümenin bu yıl şimdiye kadar ''Komitenin beklediğinden epeyce yavaş'' olduğuna işaret edildi.

Devam eden ekonomik toparlanmayı desteklemek ve enflasyon hedefinin tutmasına yardımcı olmak için Komitenin gösterge faiz oranını yüzde 0 ve yüzde 0,25 aralığında tutmaya karar verdiği belirtilen açıklamada, Komitenin, ekonomik koşulların muhtemelen gösterge faiz oranının en az 2013 yılı ortasına kadar mevcut düzeyde kalmasını sağlayacağını tahmin ettiği belirtildi.

Fed daha önceki açıklamalarında gösterge faiz oranının ''uzun bir süre'' mevcut seviyede kalacağını söylüyordu.

Yüksek enerji fiyatları ve Japonya'da meydana gelen deprem ve tsunamiden sonra tedarik zincirindeki aksama gibi geçici unsurların ekonomideki faaliyette ''son zamanlardaki bazı zayıflıklara'' açıklama getirdiği belirtilen açıklamada, ekonominin görünümünde aşağı yönlü risklerin arttığı, yılın ikinci yarısında ekonomideki toparlanmanın yavaş bir hızda seyretmesinin beklendiği bildirildi.

Son aylarda istihdam piyasalarındaki koşulların kötüleştiğine ve işsizlik oranının arttığının altı çizilen açıklamada, ev halkı harcamalarının yatay seyir izlediği ve konut sektöründe durgunluğun devam ettiği, ancak firmaların teçhizat ve yazılım yatırımının genişlemeyi sürdürdüğü söylendi.

Bu yıl başlarında emtia ve ithal mallardaki yüksek fiyatın yanı sıra tedarik zincirindeki aksaklık nedeniyle enflasyonun arttığı bildirilen açıklamada, son zamanlarda enerji ve bazı emtia fiyatları gerilediği için enflasyonun yatıştığı, uzun vadeli enflasyon beklentilerinin sabit kaldığı belirtildi.

Fed, maksimum istihdam ve fiyat istikrarını desteklemeye çalışacağını da kaydetti.

Fed, gösterge faiz oranını Aralık 2008'den bu yana değiştirmedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder