2011 Yılı Kurbanlık Fiyatları

Kurban Bayramı yaklaşıyor. Bayram öncesinde hazırlıklarını tamamlayan hayvan yetiştiricileri alıcılarını bekliyor. Peki 2011 yılı kurbanlık fiyatlarındaki son durum ne?

Hayvan yetiştiricileri, kendileri için en önemli satış dönemi olan Kurban Bayramı'nı iple çekiyor. Bayrama hazırlık yapan köylüler ve hayvan yetiştiricileri, kurbanlıkları toptan veya perakende olarak satıyor.

Çanakkale'nin Sarıcaeli köyünde bulunan besi çiftliğinde hayvan yetiştiren Nahit Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çiftlikte yaklaşık 60 adet kurbanlık büyükbaş hayvanın bulunduğunu söyledi. Bu hayvanlardan bir kısmının satıldığını, diğerlerinin de alıcı beklediğinin altını çizen Kurt, geçen yıl satışların oldukça iyi olduğunu, fiyatların bu yıl da değişmediğini belirterek şunları kaydetti: "Fiyatlar 3 bin 500 liradan başlıyor ve 12 bin liraya kadar çıkıyor. 300 kiloluk bir hayvandan, ortalama 150 kilo et çıkıyor. 3 bin 500 liralık bir hayvana en fazla 7 kişi ortak olabiliyor. Bu şekilde hesapladığınız zaman da kişi başına 500 lira düşüyor"

Satılan hayvanların kesimini kendilerinin yaptığını ve hayvanların bakımını bayrama kadar çiftlikte kendilerinin üstlendiğini ifade eden Kurt şunları aktardı: "Büyükbaş hayvanların satışları genellikle bayramdan önce yapılıyor. Yaklaşık 20-30 gün önceden alınıyor ve bu süre zarfında da bakımını biz yapıyoruz. Geçen yıl satışlarımız iyiydi. Bu yıl da aynı beklenti içindeyiz. Çiftlikte baktığımız hayvanları, Kurban Bayramı'nın birinci gününde keserek sahiplerine teslim ediyoruz. Kesim işlemlerini ustalar yapıyor ve kurallara uygun olarak kesiyor. Aynı zamanda, bayramın birinci günü kurbanlıklarını bekleyen çok sayıda müşterimizi de çiftliğimizde ağırlıyoruz. Adet olarak kendi kestiğimiz kurbanımızdan pişirdiğimiz kavurmayı da bekleyen müşterilerimize ikram ediyoruz."

Alıcılar ve Satıcılar Bir Araya Gelecek
İstanbul Ticaret Borsası -kısa adıyla İSTİB- ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası -kısa adıyla VOB-, 'Kurban Bayramı Vadeli Canlı Hayvan Kontratı'nı gerçekleştiriyor. İSTİB Başkanı Atilla Sümer, besicinin, canlı hayvanın gelecekteki fiyatını ve ne kadar talep olduğunu bilerek iş yapmasını sağlayacaklarını dile getirerek, ''İstanbul'a gelen hayvan, satılmış hayvan olacak. Fiyatlar kilogram bazında belirlenecek ve alıcı ile satıcı bir araya gelecek. Alıcılar teslim günü geldiğinde borsamızın Tuzla tesislerinde hayvanı alıp, kesip, evlerine götürebilecekler'' dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder