Altın İçin Kritik Uyarı!

Dünya piyasalarındaki oynaklık yatırımcının kafasını karıştırırken en gözde emtia altın kısa bir düşüş sürecinin ardından yeniden parlamaya başladı.

Piyasa uzmanları 1555’lerden 1480’lere büyük bir hızla gerileyen altın için yeniden alım fırsatı olduğunu belirtiyorlar. Gelen yorumlar altın mevduatı tarafında yükselişin devam edeceği yönünde oluyor.

Hafta ortasında Moody’s’in Portekiz’in notunu 4 kademe birden indirerek çöpe çevirmesi ile gözler altına döndü. Avrupa tarafında borç sonunun körüklenmesi altın tarafında yükselişe destek verdi. Aynı gün içinde Çin tarafında gelen faiz artışı haberleri sonrasında altın hafif gerilese de yeniden yönünü yukarı çevirdi. Gün içinde altının ons fiyatı yüzde 1.37 değer kazanarak 1.531 dolara kadar yükseldi. Gün içinde yaşanan en düşük seviye ise 1.510 dolar oldu.

Gazeteport’un sorularını cevaplayan Garanti Bankası Altın Piyasası Uzmanı Alper Kalyoncu, yılsonuna kadar yükselişlerin devam edeceğini belirtti.

Yaz mevsiminin sona ermesi Hindistan’da düğün sezonunun açılması anlamına geliyor. Eylül, Ekim ve Kasım aylarında altın tarafında yükseliş yaşanacağını altını çizen Kalyoncu yılsonu tahminlerinin ise 1.600 dolar olduğunu kaydetti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder