Dolar Son 2 Yılın Rekorunu Kırdı!

ABD ve Avrupa'daki borç endişeleriyle dolar 1,67 liraya ulaştı.

Euro Bölgesi borç sorunlarında ve ABD'de borç tavanında henüz çözüme ulaşılamamasının tetiklediği küresel riskten kaçış eğilimiyle dolar haftaya hızlı bir tırmanışla başladı.

Bankalararası piyasada dolar haftanın ilk işlem gününde 1,67 lirayla 2009 yılının Mart ayından bu yana en yüksek düzeyi gördü.

Bankacılar, yatırımcıların Euro'dan çıkarak güvenli liman alımlarıyla İsviçre Frankı ve Japon Yeni'ne yönelimin piyasada yaygın bir eğilim olduğunu gösteriyor.

Küresel piyasalarda hem ABD borç tavanı hem de Avrupa borç sorunlarına ilişkin endişelerle Euro/dolar 1,41 seviyesinin altında işlem görürken İsviçre Frankı güvenli liman alımlarıyla her iki para birimine karşı rekorda. Cuma günü dolar karşısında 1,4144'ten kapanan euro, bugün Asya piyasalarında 1,41 seviyesinin altında işlem görüyor

İşlemciler yatırımcıların perşembe günü yapılacak ve Yunanistan borçlarının geri alınmasını değerlendirecek AB liderler toplantısını izlediğini ifade ettiler.

Küresel yatırımcılar bu hafta bilanço açıklayacak şirketlerden güçlü rakamlar gelmesini beklese de ABD ve Avrupa ülkelerine ilişkin borç endişeleri küresel piyasalar üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor.

Bankacılar, bu hafta iç piyasada en önemli gelişmenin ise perşembe günü açıklanan PPK kararı olduğunu belirtiyorlar. Merkez Bankası'nın Temmuz ayında politika faizini sabit tutması beklenirken, bir önceki ankette ağırlıklı olarak yılın ikinci yarısı olarak öngörülen faiz artışı beklentisi ise Merkez Bankası'nın bu ay gerçekleştirdiği sunum sonrası yerini 2011'de politika faizlerinde değişiklik olmayacağına bıraktı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder