Asya'dan Gelen Haber Borsayı Tepetaklak Etti

Asya'lı bir bankanın Fransa'nın büyük bankalarına kredi kanalını kapattığı haberi piyasalardaki olumlu havayı dağıttı. Dolar 1,80 TL'yi gördü.

Piyasalarda sabah görülen olumlu hava öğleden sonra yerini yine satışa bıraktı.

Asya'da bir bankanın Fransa'nın büyük bankalarına kredi kanalını kapattığı, diğer beş bankanın ise işlem ve karşı taraf risklerini gözden geçirdikleri haberi piyasalarda bomba etkisi yarattı.

ABD endeks vadeli işlemlerinin Asya borsalarındaki kayıpları sınırlamasının etkisiyle ilk seansı yüzed 2.36 yükselişle kapatan İMKB'de ikinci seansla birlikte ibre eksiye döndü.

Pozitif seyreden Avrupa borsalarında da kayıplar yüzde 2'nin üzerine çıktı. Özellikle Fransız Borsası'nda kayıplar yüzde 3'e yakın.

Piyasalarda özellikle Fransa'ya ilişkin endişeler bulunuyor. Ülke notu AAA olan ülkeler arasında en zayıf halka olarak görülen Fransa'nın bankacılık sektörüne yönelik kaygılar çığ gibi büyüyor.

Bir İyi Bir Kötü Haberim Var Önce Hangisi?
ABD'de işsizlik maaşı başvuruları 6 Ağustos'ta sona eren haftada 395 bin ile beklentilerin altında ve dört ayın en düşük seviyesinde açıklandı. Verinin ardından ABD endeks vadeli işlemleri kayıplarını azalttı.

ABD'nin dış ticaret açığı ise Haziran'da 53.07 milyar dolara yükselerek beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Böylece Ekim 2008'den bu yana ABD'nin dış ticaret açığı en yüksek seviyeye ulaşmış oldu.

Dolar 1.80'i Gördü!
Avrupa borsalarının Fransız bankalarının görünümü hakkındaki endişelerle düşmesinin ardından küresel riskten kaçışa paralel dolar/TL 1,80'i gördü. Dolar böylece Mart 2009'dan beri en yüksek düzeye çıktı.

Gün içinde gördüğü en düşük seviye olan 1.7565'e göre TL, dolar karşısında yüzde 2'ye yakın değer kaybetti.

Bu gelişmeyle birlikte sizlere şu soruyu sormam gerekiyor: Altın'dan sonra yeni bir güvenli liman mı oluşuyor!..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder