Doğalgaza Zam!

8 yıldan beri sabit kalan birim hizmet ve amortisman bedelleri değişiyor!

EPDK, doğalgaz tarifelerinin yeniden hesaplanmasını öngören “metodoloji” çalışmasında karar aşamasına geldi. Şehiriçi dağıtım şirketlerinin, metodoloji kapsamında EPDK’ya sunduğu formül ve hesaplama, doğalgazda yüzde 25 ila 30 oranları arasında bir zammı gündeme taşıyor. Rusya'nın Türkiye'ye zam yapmasının zamda büyük bir rol oynadığı kesin ama kimse bu denli büyük bir zam beklemiyordu.

EPDK’nın hali hazırda yürüttüğü çalışmanın ise doğalgazda yüzde 5-10 aralığında artışa yol açacağı belirtiliyor. EPDK, şehiriçi doğalgaz dağıtımını yaygınlaştırmak amacıyla 2000’li yılların ortasında ihaleler gerçekleştirdi. İhaleler, kıran kırana geçti. Bazı ihalelerde dağıtım şirketleri, hiçbir bedel almadan yatırım yapma ve dağıtım hizmeti verme taahhüdünde bulundu. Bazı şirketler de abone bağlantı bedellerini de sıfırlayarak, sayaç bedeli bile almadan işe koyuldu.

8 Yıl Doldu
İhaleleri kazanan şehiriçi dağıtım şirketlerinin, bu denli düşük bedellerle hizmet veremeyeceği, iflaslara bağlı olarak arz güvenliği sorunlarının gündeme geleceği yorumları yapıldı. Zorlananlar olmakla birlikte şirketler, 8 yıllık dönemi geride bıraktı.

Yüksek Gelir Beklentisi
EPDK, Kayseri ve Konya’dan başlamak üzere çok sayıda ilde 8 yıldır uygulamada bulunan, doğalgaz dağıtım şirketlerinin kar dahil ana gelir kalemlerini oluşturan “birim hizmet ve amortisman bedelleri”ni artıracak. Kurum, bu amaçla yaklaşık 2 yıldır, “Doğalgaz Dağıtım Şirketleri Tarife Metodoloji” adı altında bir çalışma yapıyor. Şehiriçi doğalgaz dağıtım şirketleri de 8 yılın sonunda doğalgazda yeni tarife döneminde bugüne değin yaptıkları yatırımların karşılığında yüksek gelir beklentisine girdi. Dağıtım şirketleri, EPDK’nın eylül ayı içinde açıklaması beklenen yeni “şehiriçi doğalgaz tarife metodoloji”sinde, 8 yıllık dönemde yaptıkları yatırımların enflasyonla güncellenmesini, bugünkü değerlere getirilmesini, buna göre bir ‘varlık tabanı’ oluşturulmasını istiyor. Şirketler, bu çerçevede 8 yıllık dönemde yaptıkları yatırımların da tarifeler yoluyla geri dönüşünü talep ediyor.

Fiyat Tarifelerini %30 Etkiler
Doğalgaz şirketlerinin, bu kapsamda gündeme getirdiği taleplerin (hesaplama yöntemi ve formül dikkate alınarak) aynen yerine getirilmesi halinde doğalgaz tarifesi, (illere göre değişebilecek) yüzde 25-30 oranında zamlanacak.

%10'a Kadar Artış Hesaplanıyor!
EPDK, piyasa gerçekleri, şirketlerin gelir gereksinimi ve tüketici hassasiyetlerini dikkate alarak tarifelerle ilgili çalışmasını yürütüyor. EPDK’nın, hali hazırdaki çalışmasının kabul edilmesi durumunda doğalgaz fiyatlarının yüzde 5-10 aralığında artacağı hesaplanıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder