İtalya'ya İndirim, Türkiye'ye Zam

İtalya'ya indirim yapan Rusya Türkiye'ye verdiği gazın fiyatına zam yaptı.

Rusya'nın İtalya'ya yaptığı indirim, BOTAŞ'ı ümitlendirmişti. Ancak şirketin sevinci kısa sürdü. BOTAŞ'ın Rusya'dan aldığı (Gazprom Export) gazın fiyatı temmuzdan geçerli olmak üzere yaklaşık 50 dolar zamlandı. Enerji Bakanlığı ve BOTAŞ kaynaklarından alınan bilgiye göre yeni zam, 3 ayda bir yenilenen fiyat formülünden kaynaklandı. Zamla birlikte bin metreküp doğalgazın BOTAŞ'a maliyeti 400-450 dolar bandına oturmuş oldu.

Son yıllarda yaşanan ekonomik kriz ve doğalgaz satışlarındaki düşüş üzerine, Türkiye ve Avrupa ülkeleri Rusya'dan fiyatlarını düşürmesini istedi. Rus şirketi Gazprom bu taleplere olumsuz cevap verirken, birçok Avrupalı şirket indirim için mahkemeye başvuru yaptı. İtalyan Edison da Kasım 2010'da Stockholm Tahkim Mahkemesi'ne ''fiyatların düşmesi ve zararını'' bahane ederek indirim talebiyle dava açtı. Rus şirketinin ilk defa uzun süreli bir anlaşma için fiyat indirimini kabul etmesi üzerine taraflar anlaşmaya vardı. Bu gelişme, BOTAŞ'ta da Gazprom ile yapılacak fiyat görüşmelerinde olumlu sonuç alınacağı görüşünü güçlendirdi. Ancak beklenenin aksine Rusya, Türkiye'ye verdiği doğalgaz fiyatlarını artırdı. Yani indirim beklerken zam yedik.

Bakanlık ve BOTAŞ kaynakları, fiyat artışını, anlaşmalarda yer alan formüle bağlıyor. Formüle göre, doğalgaz alım fiyatları her 3 ayda bir yeniden belirleniyor. Formül gereği yılın son fiyat belirlemesi 1 Ekim'de yapılacak. Son günlerde petrol fiyatlarındaki düşüş sevindirici bir gelişme. Ham petrol fiyatlarının bu düzeyde devam etmesi halinde gaz alım fiyatlarında da iyileşme söz konusu olabilecek. Ancak döviz kurunun artması indirim ihtimalini zora sokuyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder