Apple Eşittir Avrupalı 32 Banka

Avrupa Birliği'ndeki en büyük 32 bankanın toplam borsa değerinin Apple'ınkine eş olduğu öğrenildi.

Son yılların popüler teknoloji ürünleriyle tüketicilerin beğenisini ve hayranlığını kazanan Apple, piyasa değerini artırmaya tam hız devam ediyor. Hisse fiyatlarından yola çıkarak yapılan bir hesaplama Apple’ın şu anki değerinin krizle boğuşan Avrupa Birliği’ndeki en büyük 32 bankanın toplam değerine eş olduğu öğrenildi.

Ekonomik krizden bir türlü kurtulamayan AB’de borsalar, ABD kaynaklı son sarsıntıdan etkilenerek son iki hafta içinde çok önemli değer kaybı yaşadı. Firma bazında bankaların yaşadığı değer kaybı da yüzde 40-50’leri buldu. Mayıs 2007 değerlerine göre AB’deki tüm bankaların toplam değeri, dörtte üç oranında azalmış durumda.

Aralarında İspanyol Santander, Fransız BNP Bank Paribas, Alman Dutsche Bank ve İtalyan Unicredit’in de bulunduğu AB’nin en büyük 32 bankasının toplam piyasa değeri, hafta kapanış rakamları itibarıyla 340 milyar dolar civarında. Ancak teknoloji devi Apple, iPhone, iPad, MacBook ve iTunes gibi ürün ve servisleriyle küresel çapta başarıdan başarıya koşuyor. ABD ekonomisinin içinde bulunduğu sarsıntıya karşın firmanın hisse değeri son bir yılda yüzde 40 civarında artmış görünüyor. Bugün itibarıyla firmanın dünya borsalarına oluşan hisse fiyatı bazındaki değeri 340 milyar dolar.

Kısacası iPhone, iPad ve iPod gibi ürünlerin yaratıcısı Apple, Avrupa'nın en büyük 32 Bankası ile aynı güçte. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder